Theratogs ve Serebral Palsi

Serebral Palsi beyinde zedelenme ile oluşan, kişinin postür, hareket ve bilişsel durumunu etkileyen bir tablodur. SP’li çocuklar genellikle zayıf postüral kontrol sergiler. Yetersiz postüral devamında birçok hareket bozukuluğu, kas tonusu bozukluğu ve denge problemlerine neden olur. Doğru yapılandırılmış fizyoterapiye ek olarak Theratogs kullanımı fonksiyonel seviyenin ivmelenmesine yardımcı olur. Çocuğun var olan iyileşme potansiyeli maximuma çıkartılmış olur. Doğru duyusal girdi sayesinde SP’li çocukların oturma, dönme, emekleme gibi birçok motor gelişim süreci desteklenir. Özellikle ilk 3 yaşta var olan nöral plastisite (yeni sinaptik bağlantılar sayesinde beynin yeniden öğrenme yeteneği) Theratogs ile hız kazanır. Serebral Palsili grupta en sık karşılaşılan diğer bir problem ise denge problemleridir. Sağlıklı bir çocukta denge yaklaşık 10 civarında yetişkinlerle karşılaştırılabilir hale gelir. Nörolojik etkilenimi olan çocuklarda Theratogs ile dengesinin daha iyi hale geldiği yapılan birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Doğru kullanımı sonrası fonksiyonel seviyesine katkı sağlar ve erken dönemde eklem, kas ve kemiklerin deforme olmadan doğru açıda (pozisyonda) büyümesini sağlar. Düşme korkusu yaşayan bireylere destek olur.

 

Kaynak;

Ehlert, Raquel, et al. "Cerebral palsy: Influence of TheraTogs® on gait, posture and in functional performance." Fisioterapia em Movimento 30.2 (2017): 307-317.

Maguire, Clare, et al. "How to improve walking, balance and social participation following stroke: a comparison of the long term effects of two walking aids--canes and an orthosis TheraTogs--on the recovery of gait following acute stroke. A study protocol for a multi-centre, single blind, randomised control trial." BMC neurology 12.1 (2012): 1-9.

Richards, Amber, et al. "The use of TheraTogs versus twister cables in the treatment of in-toeing during gait in a child with spina bifida." Pediatric Physical Therapy 24.4 (2012): 321-326.

KNYBEL, David. Využití obleku TheraTogs u pacienta po kraniotraumatu. Diss. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta zdravotnických studií, 2020.